Poradňa

Vážení návštevníci, obsah tejto sekcie je účelovo určený najmä na poskytnutie základných rád pre individuálnych stavebníkov. Obsahovo je poradenstvo zamerané na často sa opakujúce problémy, s ktorými sa stavebníci stretávajú v procese plánovania a realizácie stavebného zámeru, alebo pri kúpe nehnuteľností. Vzhľadom na rozsah problematiky, bude obsah jednotlivých kapitol priebežne dopĺňaný. Rady uverejnené na tomto mieste nemajú a ani nemôžu nahradiť činnosť odborníkov na dotknutú problematiku. Sú určené iba ako základný "servis" pre stavebníkov, ktorí si buď nechcú, alebo nemôžu objednať služby profesionálov.

AKO POSTAVIŤ DOBRE A LACNO DOM?

Otázka, ktorú si kladie azda každý, kto plánuje stavať nový dom. Odpoveď možno nie je až taká zložitá, akoby sa mohlo zdať. Potrebné je však začať analýzou všetkých podstatných faktorov, ktoré vplývajú na cenu a kvalitu domu. Túto tému je možné rozdeliť do dvoch základných rovín. Prvá je technická rovina, ktorej sa budeme v tomto článku venovať. Druhá je financovanie stavby. O tom možno inokedy.
Veľa stavebníkov sa domnieva, že na stavbe ušetrí, keď použije lacné materiály a využije služby „lacných“ firiem, začínajúc projektantom a končiac zhotoviteľom stavby. Žiaľ, mnohokrát orientácia týmto smerom dovedie stavebníkov do neriešiteľných situácií, keď sa ocitnú v problémoch s dodávateľom stavby, alebo s kvalitou stavby, pričom o ušetrení financií nemôže byť ani reči.
Ktoré faktory teda zásadne vplývajú na cenu a kvalitu stavby domu?

Čítať ďalej

Rodinné domy - nový problém so spotrebou tepla, najmä u bungalovu

Z vlastnej architektonickej praxe viem, že významné percento ľudí, ktorí plánujú stavať rodinný dom, chce postaviť svoj dom ako prízemný, teda dom typu "bungalov". Dôvody, pre ktoré sa tak stavebníci rozhodnú bývajú rôzne. Ako najväčšiu výhodu prízemnej stavby možno označiť skutočnosť, že jednoducho umožňuje vytvoriť bezbariérový dom, čo je veľmi racionálny dôvod, najmä z pohľadu užívateľského komfortu v budúcnosti. Bezpochyby ďalší dobrý dôvod, prečo stavať takýto typ stavby je fakt, že sa dá dosiahnuť dokonalé prepojenie interiéru s exteriérom, nakoľko každá obytná miestnosť môže mať priamy výstup na terasu, alebo do záhrady. U poschodového domu to samozrejme, až tak jednoduché nie je.

Čítať ďalej

Stavebný dozor na stavbe - je naozaj potrebný?

Veľmi častá otázka, na ktorú z praktického hľadiska neexistuje absolútne univerzálna odpoveď. V niektorých prípadoch, ktoré špecifikuje stavebný zákon, je nutné obstarať si stavebný dozor na stavbu. Ide najmä o prípady svojpomocnej realizácie, zväčša rodinných domov, alebo podobných jednoduchých stavieb v prípade, že stavebník sám nespĺňa požiadavky odbornej spôsobilosti, na odborné vedenie a uskutočnenie stavby. V takomto prípade stavebník musí preukázať stavebnému úradu, pri podaní žiadosti o stavebné povolenie, že má zabezpečený stavebný dozor na svoju stavbu. Stavebník si môže zabezpečiť len "papier" od odborne spôsobilej osoby - stavebného dozoru, pre potreby stavebného konania, alebo si objedná aj reálne služby výkonu stavebného dozoru. Nie je asi žiadnym prekvapením, že veľká väčšina stavebníkov volí prvú možnosť. Dôvod je jednoduchý - cena. Táto cesta bude asi vždy pre niektorých stavebníkov prijateľnejšia.

Čítať ďalej

AKO SI VYBERAŤ ARCHITEKTA / PROJEKTANTA?

V prípade, že ste sa rozhodli stavať rodinný dom, alebo inú stavbu a nemá ísť o katalógový projekt, potrebujete si vybrať architekta, alebo projektanta, ktorý vám pomôže premeniť vaše virtuálne, často nie úplne jasné predstavy, na konkrétny projektový zámer a vypracuje vám potrebnú projektovú dokumentáciu, alebo vám poskytne ďalšie potrebné služby. Ako si ale vybrať toho "správneho" architekta/projektanta, keď na trhu ich je veľké množstvo? Alebo si myslíte, že je "jedno" koho oslovíte? Prípadne si myslíte, že ten čo vám ponúkne najnižšiu cenu je naozaj najlacnejší?

Čítať ďalej

Obstaranie projektovej dokumentácie, projekt „na mieru“, vs katalóg?

Obstaranie projektu stavby, v prípade novostavieb rodinných domov, je možné dvoma spôsobmi, pričom oba spôsoby majú svoje výhody, ale aj nevýhody. Preto treba dobre zvážiť, ktorá cesta je pre stavebníka naozaj tá výhodnejšia. V tejto kapitole skúsim poukázať na výhody, nevýhody, ale aj riziká spojené s oboma spôsobmi obstarania projektu, ktoré však musí každý stavebník vyhodnotiť individuálne podľa svojich potrieb a možností.

Čítať ďalej

Kúpa staršieho domu - klady, zápory a riziká

Skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu už existujúcej stavby, je potrebné analyzovať všetky pozitíva ako aj negatíva takéhoto rozhodnutia. Na kúpu staršej nehnuteľnosti sa nájdu absolútne relevantné a racionálne dôvody, ale sú aj také, ktoré po čase môžete vyhodnotiť ako veľký omyl. Všeobecne sa nedá paušálne povedať, či sa viac oplatí investovať do staršej nehnuteľnosti, alebo radšej stavať novú. Pokiaľ sa však má porovnať čisto ekonomický parameter, tak zvyčajne ako výhodnejšie sa javí investovať do stavby novej. V tejto časti poradne sa pokúsim obsiahnuť aspoň najzákladnejší rozsah tejto problematiky a aspoň čiastočne objasniť výhody, nevýhody a riziká takéhoto rozhodnutia, ako aj poukázať na veci, ktoré si treba všímať pri kúpe staršieho domu.

Čítať ďalej

Kúpa pozemku - čo všetko je dôležité?

Správny výber pozemku ja azda najnáročnejšou činnosťou a žiaľ aj najviac podceňovanou, samotnými stavebníkmi, ktorí sa rozhodli realizovať svoj stavebný zámer. Veľmi často podľahnú „prvému dojmu“ a kúpia pozemok skôr, ako sami dôkladne vyhodnotia všetky faktory, ktoré sú dôležité pre ich stavebný zámer. Mnohokrát stavebníci ani nevedia na čo sa majú zamerať , aké skutočnosti a kde si majú overiť. Kontrola listu vlastníctva, aj to nie úplná, je zvyčajne jediné čo dokážu bez odbornej pomoci realizovať. Žiaľ, mnohých ani nenapadne sa pred kúpou pozemku poradiť s architektom. V tejto kapitole poukážem aspoň na základné objektívne faktory, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere a kúpe pozemku. Subjektívne faktory si už každý vyhodnotí osobne.

Čítať ďalej

Kontakt

V prípade záujmu o služby v oblasti architektonickej a projekčnej činnosti nás kontaktuje.

 • HAZIK ARCHITEKT

   

  022 01 Čadca
  Hurbanova 2289
  telefón: 0903028314, 0905499392
  e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

  facebook 480

  Ochrana osobných údajov

  Vyrobil: CB Media, s. r. o.

   
 • Kontaktujte nás
  1. Meno:(*)
   Prosím, napíšte Vaše meno.
  2. E-mail:(*)
   Prosím, napíšte Váš email.
  3. Správa:(*)
   Prosím, napíšte Vašu správu.
  4. (*)
   Invalid Input

   
CB Media s.r.o.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby